isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

A card is drawn from a standard deck. What is the probability that a 10 or a red card is drawn? Write in the equation in set notation and then solve it.
Please help I rlly need it
The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​
if I start in south africa and go west witch continent would I reach first​
Which is a characteristic of a fairy tale? includes magical elements have unhappy endings are passed down orally focuses on real people in real settings and
Kennedy took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $3.20 plus $3.75 per mile. The total fare was $14.45, not including
Lara has violet and blue pansies in groups of 5. She has x groups of violet pansies and y groups of blue pansies. Which expression shows the total number of pan
PLEASE HELP _____ was predominant in per-Revolutionary Europe. A. Constitutionalism B. Republicanism C. Democracy D. Absolute monarchy
the good things of stunt job​
Amy transfers property with a tax basis of $970 and a fair market value of $650 to a corporation in exchange for stock with a fair market value of $455 in a tra