vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

What year did your region of the country become part of the United States?
What is the value of y in the solution to the following system of linear equations? 2x+2=y 2y=5x-1 A) 3 B) 5 C) 8 D) 12
What number is a factor of 24 but not a multiple of 12
1. What is your perspective or feelings about the other monotheistic faiths? a) Moses- response- b) Jesus’ response- c) Muhammad’s response- 2. What is the h
In 1987, the IDEA law was amended to include: services and supports for children birth to 3 and their families. services and supports for children birth to 8 a
Melissa bought a sweater on sale for $24.95. This is $8.04 less than the price that Christine paid for the same sweater when is was not on sale. How much did Ch
Find the value of x, given cos 0 = 0.4 PLEASE HELP!!!!!! And explain if possible
How many dollars are 10,000 maravides
identify the upper extreme on the box and whisker plot please help asap
what tools did the us and the soviet union use to accomplishes their power goals in europe