Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

Picnic shook the beginning answer
c and g are inversely proportional the equation of the proportionality is c= 84/g work out the value of g when c=6
This newspaper headline describes an event that occurred after U.S. troops entered into Cambodia. Which statements identify the MOST direct causes of the event
Read the excerpt from "Farewell Address” by Dwight D. Eisenhower. Progress toward these noble goals is persistently threatened by the conflict now engulfing the
What is the range of this function? (5, – 4) (1,5) ( – 10, – 8) (9, – 6) ( – 1,9)
The circle below has center P. Suppose that mQR=166° and that QS is tangent to the circle at A. Find m
write a dialouge between a mothet and a daughter talking about watering the plants​
Please help! read the paragraphs from 1-4 and answer this question. List three of five incidents from paragraph 1-4 that the author uses to attract the readers
inappropriate language -20 x 24
Difference between simple and complex in a story