lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 7.5 pounds cost?​

Respuesta :

sciencegirl0409 sciencegirl0409
  • 22-09-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Just multiply

Answer Link
lilywaters278
lilywaters278 lilywaters278
  • 22-09-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

7.5 x 4= 30

Answer Link

Otras preguntas

If 4/5xblank=2/5 what is blank?
what is the number in expanded form 0.00072
Which city-state is still a major city in Greece today? A. Sparta B. Athens C. Corinth D. Thebes
in what ways might European empire building in the Americas be understood as a single phenomenon
A store is offering a $30 mail in rebate on all color printers. Luis is looking at different color printers that range in price from $175 to $260. How much can
gregory drinks 6 liters of water over 2 days. in how many days would he consume another 12 liters?
Explain the difference in function between the left ventricle and the right ventricle of the heart. How is each one adapted for its particular function?
2/6 of Mina's pencils are red, 2/3 of Bobby's pencils are red, and 2/4 of Julia's pencils are red , which student has the most red pencils? Explain
You earn $35 for washing 7 cars how much do you earn for washing 4 cars
what is the solution of 25 > -3(4n-3)