playboiijersey playboiijersey
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada


John went on a trip last weekend. He spent $65 on food and used 13.6 gallons of gas.
If he spent a total of $102.40, how much did each gallon of gas cost?

Respuesta :

ItzBigBrainTime ItzBigBrainTime
  • 22-09-2020

Each gallon was 2.75

102.4 - 65 = 37.4

37.4/ 13.6 = 2.75

Answer Link

Otras preguntas

Which action should you take when you draft, in order to allow for the adding of additional details later? 1:Pause and review your work. 2:Circle words that fit
A package of shredded cheese contains 2 cups. If each mini-pizza is topped exactly with the same amount of cheese, how many mini-pizzas can be made from one pac
Which is taking so much of a drug that leads to coma or death
I don’t understand this I don’t need an explanation can someone just please help me please
Answer fast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I’m 1989, Tiananmen Square in Beijing was the site of ?
The library is 5 miles from the post office. How many yards is 5 miles?
Question 21 please?! -I need this as quick as possible. -Civics/History .
Which permanent teeth are not succedaneous
I need an explanation (present perfect)