gabbylikesmacaroni07
gabbylikesmacaroni07 gabbylikesmacaroni07
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

i’ll give brainliest.

ill give brainliest class=

Respuesta :

NoMeJuzgues
NoMeJuzgues NoMeJuzgues
  • 21-09-2020

Answer:

$7.39 per mug before sale price

Step-by-step explanation:

Divide $28.20 by 5 = 5.64

5.64 plus 1.75 equals $7.39.

Each mug was $7.39 before the sale.

Answer Link

Otras preguntas

Compose a sentence in spanish using the conjugated form of ir
Based on wegener’s observations, your initial knowledge of plate tectonics, and information presented in the article, how do you think the mediterranean sea has
which group was know to intimidate,harass,and sometimes act violently towards african Americans?
What was the purpose of the Interstate Commerce Act (1887) and the Sherman Antitrust Act (1890)? (10 points) A)reduce imports from foreign nations B)reduce th
¿Qué verbo traduce la frase? They prohibit. →
plz i need you help ASAP
just the equation, i have difficulty with word problems & need some help
Which option is the best. Use math to support ur answer. Option A: A 2 liter botyle of pop cost $1.29 Opyion B: A sxi pack of 1/2 liter bottles cost $2.99 Op
So is going for a walk. He takes 3 hours to walk 4.8 miles. What is his speed?
Find the total cost of producing 7 calculators the company also discovered that it costs $45 to produce 2 calculators, $143 to produce 4 calculators, and $869 t