blinroman852 blinroman852
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

royal paid 48 dollars for 12 cartons of orange juice. wha is the unit rate per carton of orange juice that royal paid

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 24-08-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

If 1 carton is $4 than 12 cartons would be 48 dollars because 12*4 is 48. So each carton is $4. Please give brainliest Thanks

Answer Link

Otras preguntas

A narrow wire is used to slow the flow of electrons in a circuit. You can would write the amount current is slowed using what units
identify examples of how literature reflects the history of rome
Kelly enjoyed her first tour of the science museum. A. appositive phrase B. adverb phrase C. adjective phrase
Witch is greater -4 or 8/2
Find 235 x 124. Use the same strategy you used fore multiplying a two digit number except include multiplyinh by the hundred place.
Will mark the brainiest PLZ HELP NOW!!!!!!!!!!!!!!! 9.Find the area of each of the triangle. Round to the nearest tenth. A=20 degrees, a = 19, C= 64 degrees. 10
Twice a number n decreased by seven
¿Quiénes son dos grupos que antes vivieron en España? a) los mexicanos y los colombianos b) los cubanos y los africanos c) los romanos y los celtas ¿Qué se llev
Why must cells pump out extra ions
The sum of a two digit number is 18. If the digits are reversed, the number remains the same. Find the number.