Cedarious
Cedarious Cedarious
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

Respuesta :

carly555
carly555 carly555
  • 24-08-2020
6 bagels hope this helps!
Answer Link
unicorn3125
unicorn3125 unicorn3125
  • 24-08-2020

Answer:

            6 bagles

Step-by-step explanation:

$3.00      -       4 bagles  

     ÷2               ÷2

$1.50       -       2 bagles  

     ×3              ×3

$4.5        -       6 bagles  

Answer Link

Otras preguntas

Connell conducted this experiment to learn more about ________.
If jakob grimm, who developed what has come to be known as grimm's law, were analyzing the historical relationships among the so-called dialects of chinese (suc
40 is what percent of 50
What agreement did congress come to in the missouri compromise?
The opposite angles of a rhombus are equal. a. True b. False
Demographic characteristics that influence public opinion include family, school, peers, the mass media, and political leaders. a. True b. False
The table shows the amount of milk that wisconsin dairy farms produced from 1940 to 1997. use a linear model to estimate mile production in 1990
How many different species are present after the addition of two?
Which of the following uses estimation to check 267 - 154 = 113 A. 300 - 150 = 150 B. 300 - 200 = 100 C. 270 - 150 = 267 D. 113 + 154 = 267
A 78 gram sample of uranium loses half of its mass each year. how much is left after 6 years?