khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What are the base units the SI units are based on? A-10 B-100 C-1,000 D-1
Did the United States’ expanded sphere, increase conflict or cooperation between European countries?
Q1) Assertion : a vector can be resolved into maximum two components Reason : in projectile motion the velocity is resolved into vertical and horizontal compon
How many minutes make a hour
Can someone plss help me with this!!
1 Select the correct answer. Which factor is the common link between positivist theory and social disorganization theory? A. physiology of an individual B. pe
An air-conditioning and heating company has a fixed monthly cost of 4,000. Furthermore, each service call costs the company 25 .
Please help please help
The Nok people were a. hunters, warriors, farmers, and artists. b. traders, warriors, farmers, and musicians. c. miners, warriors, farmers, and writers. d. hunt
_____ is the method of binding instructions and data to memory performed by most general-purpose operating systems.