shululumau
shululumau shululumau
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jennie and 6 of her friends went to the movies and paid $59.50 for the tickets what is the unit rate​

Respuesta :

huyle31701
huyle31701 huyle31701
  • 23-05-2020

Answer:

8.5 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 23-05-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

We want to find the unit rate of price per ticket.

Therefore, to find the unit rate, we have to divide the total price by the number of tickets

price/tickets

The friends payed $59.50 for the tickets. They bought 7 tickets, because Jennie and 6 of her friends went. There were 6 friends and Jennie. 6 and 1 added together is 7.

$59.50/7 tickets

59.50/7

8.5

The unit rate is $8.50 per ticket

Answer Link

Otras preguntas

Witch religion has the most followers world wide
what was the mayflower compact?
How many military bases did the United States have in 1960? .
What is the area of the composite figure? (6π + 4) cm2 (6π + 16) cm2 (12π + 4) cm2 (12π + 16) cm2
Without multiplying, determine the sign of the product (-247,634)(183,758)
QUESTION 18 I want to build a right triangular garden on the side of my house. Find the sides of the triangle if the hypotenuse is 6 feet and the two sides ar
Pedro va al ______________para ver obras del arte. museo cine teatro
If f(x)=x/(3x+2), what is f(a+h)
Simplify: square root of 144X^2
A student performs an experiment that produces solid sodium chloride. He uses four different catalysts and lets the reaction run for two minutes, and then remov