alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

Mention the main drawback of James Mill's periodization ?​
3. Tilak made passionate appeals to the people to imbibe the virtue of patriotism, fearlessness and sacrifice through his paper .....................
Please see pictures for questions
which of the following does NOT cause the urban heat island effect
I’ll give brainliest for the right answer!
Think about the quote below and type your short reflection about it.“An open mind is coupled with an open heart.” ​
what happens when you run a program in Python? ​
Select the correct answer. Ms. Clint is comparing the sales of sweaters and gloves at her store for the past ten winter weeks.
Use Simulink to simulate the following circuit. Save your slx.file as EE207_StudentID. Find the power absorbed by the 5 A current source in the circuit in Figur
what is matter and it function​