valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following aqueous solutions would have the greatest freezing-point depression? (A) 0.10 m (NH₄)₂SO₄ (B) 0.10 m MnSO₄ (C) 0.10 m NaF (D) 0.10 m KCI
3 and 1/4 times -2 and 3/5? Answers: A. -8 9/20 B. -6  and 3/20 C. 6 and 3/20 D. 8 and 9/20
state how substrate size ad ph influence enzyme activity
If a square has an area of 81 square units how long is each side?
Which of the following aqueous solutions would have the greatest freezing-point depression? (A) 0.10 m (NH₄)₂SO₄ (B) 0.10 m MnSO₄ (C) 0.10 m NaF (D) 0.10 m KCI
what is (-8)(-8)(-1)?
The length of one leg of a right triangle is 24 ft, and the length of the hypotenuse is 40 ft. What is the length of the other leg?
The maximum energy available for useful work from a spontaneous reaction (A) free energy (B) lattice energy (C) kinetic energy (D) activation energy (E) ionizat
Choose the absolute value inequality that corresponds to the given compound inequality.–5 < x + 2 < 9
Which amendment is," Freedom to hold meetings and to ask the government to hear complaints"?