coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

differentiate between comet and satellite​
5. Describe the overall level of rights and freedoms, including economic freedom, each country grants its citizens. (1 point) a. Japan:
What is the right way to narrow down this research question? Broad question: How did the atomic bomb shape the United States' governmental policies? 0 In what w
example of a nonfeasance in the Medical Billing field.
In Australia, why does true reconciliation for colonizing Aborigines require a treaty?
What is the formula for sodium bromide
Describe the people in the drawing. Your descriptions should answer the question. Que estan haciendo
Type the correct answer in the box
Make p the subject in m=pq+rq(2)​
true or false?? it’s in the picture. i hope it’s easy to read