ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of this pyramid? • 7560 cm³ • 5040 cm³ • 2520 cm³ • 1728 cm³
Explain how government actions affect a circular flow model of a mixed economy.
Please help and thank you
What is the volume of 0.24 mol oxygen (O2) gas at 345 K and a pressure of 0.75 atm
Why was medicine in ancient Greece considered to be more advanced that other cultures in this time? The Greek physicians looked for the physical cause of the di
What is the setting of a dream within a dream
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!!!! Which words in the sentence are the complete gerund phrase? Certainly, tracking wild animals can have unexpected effects. A. can ha
Which revision best improves the formality of the paragraph?
Which is true about nuclear decay
In each of the following expressions, c represents the original cost of an item i . 0.90c i . 0.10c i . c- 0.10c Circle the expressions that represent 10% of