destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

why did newspapers of pulitzer and hearst in the 1890s engage in ""yellow journalism?""
Please help need done asap! READ ALLLLLLLL THE DIRECTIONS BEFORE STARTING THIS CHECKPOINT!! YOU WILL BE LOST IF YOU DON’T! READ!! Directions: In your Final Prod
1. At what rate does development occur? A. Suddenly B. Immediately C. Quickly D. Gradually 2. According to the Campaign for a Commercial-Free Childhood resear
you're a manager in a company that produces rocket ships
Select the correct answer from each drop-down menu. Consider absolute value function f. f(x) = -x + 4| The vertex of the function is a V at
6. The discount price of a hat is $18. What is the regular price? The store offers a 20% discount btw .
A retiree invests $6,000 in a savings plan that pays 6% per year. What will the account balance be at the end of the first year?
Câu 3 Với tư cách là người tiêu dùng thông minh, khi tham gia thị trưởng trực tuyến, em sẽ làm gì để có lợi về mình
what is the main reason that the gravitational attraction between earth and the moon changes each day?
5 1/2x + 2/3x =37 Solve for x and show your work