lopezsande7
lopezsande7 lopezsande7
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?

Respuesta :

bubuhonono
bubuhonono bubuhonono
  • 21-05-2020

Answer:

$0.99 Each

Step-by-step explanation:

$2.97/3

$0.99

Answer Link
CaliforniaGirl808
CaliforniaGirl808 CaliforniaGirl808
  • 21-05-2020

Answer: $0.99

Step-by-step explanation:

Unit price-price for one item or measurement

First, we take the number 2.97 and divide it by 3 to find the unit price.

Then, add the unit measurement which is the dollar sign ($).

Finally, put it together and you’re all done!

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

what is 70 over 9 in simplest form
1.09g/mL to lbs/gal Please show how to solve it too
what is 09.234 in word form
How do you solve 3x-1/4=-5/11
Which expressions are equivalent to 4(4a+5) Select: 16a+5 16a+20
A cowboy rode his horse 45 miles at 15 and then rode another 35 miles at 10 . How long did the ride last? 6 h 6.5 h 60 h 65 h
True or false:all matter contains thermal energy,even ice
How do you solve 3x-1/4=-5/11
if it rained 3 days out of 20 days, on what percent of days did it rain?
Which of the following statements contains a quotient? A. 7 + 6 = 13 B. 7 × 6 = 42 C. 42 ÷ 6 = 7 D. 7 – 6 = 1