azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What was life like for Ida growing up in the South? A She lived a pretty comfortable life thanks to her parents' success. B Born a slave, she faced constant dis
Help if you don’t mind
Nearly every implied power in the national government has been based on what 2 enumerated powers?​
95x4.5 please help!!!
Blank meats that have little marbling are healthy
I NEED HELP.. :( Someone please help me with this edge unity question
What is the measure of angle 1,2,and 3 (EXPLAIN YOUR REASONING!!!)
Jeffery wants to leave a uo for the waitress equal to 20% his bill for dinner was 64$. How much did Jeffery pay his waitress?
Why does Omakayas think the mother bear decides to leave her alone? Use information from the text to support your answer.
PLEASE ANSWER ASASP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!