guacamoleandpotatoch guacamoleandpotatoch
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

, write equivalent ratios that represent the situation and solve. 12. Angela pays $120 for 4 piano lessons. How much does she pay for 8 piano lessons?

Respuesta :

xxamari
xxamari xxamari
  • 26-04-2020

Answer:

She pays $240 for 8 lessons.

Step-by-step explanation:

We need to set up equivalent ratios so we can cross-multiply and solve for x, the amount Angela pays for 8 lessons. Make sure to have both the costs in the numerator, and the number of lessons in the denominator. If you mix it up, this won't work.

[tex]\frac{120}{4} = \frac{x}{8}[/tex]

Cross-multiply:

120*8 = 4x

Solve for x:

960 = 4x

960/4 = x

x = $240

Answer Link

Otras preguntas

QUESTIONS:1. What is the area of the original rectangle if its side is x units?2. If each side of the small squares is y, what expression represents its area?3.
write an essay if you would pick money or love (I picked money do and essay on that )​
which of Calvins beliefs set him apart from Catholics?
you were given an opportunity to choose, would you still choose to become a teacher? Yes/no(Substantiate). ​
Help me about this answer please
Of the following, what is the most important for ATP production?A) amount of sunlightB) carbon dioxide C) concentration water concentration D) glucose concentra
(del^(2)z)/(delx^(2))-4(del^(2)z)/(delxdely)+4(del^(2)z)/(dely^(2))=e^(2x+y)
Mr. and Mrs. West / have/ three sons / two daughters.
Which statement identifies the central idea of the second article, "How a Typical Teen"? Street kids in southern Nigeria are more vulnerable to illness and traf
2. Write the form of the verb with the subject you see: nous/faire