BLURRYMAN6 BLURRYMAN6
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If you can buy 1⁄3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars?

Respuesta :

wrexn
wrexn wrexn
  • 24-04-2020

Answer:

2/9 boxes.

Step-by-step explanation:

6 / 1 / 3 = 4 / b

Cross multiply the two

6b = 4/3

Multiply 1/6 on each side

B = 4 /18

It can be reduced to 2/9.

Feel free to let me know if you need more help! :)

Answer Link

Otras preguntas

answer pls its urgent
Culture, as defined in Chapter 1 a. is important only as it pertains to modern humans b. is genetically determined c. includes only those aspects of human lifes
Saint for whom the russian alphabet is named ____
Can anyone answer this quiet hard SAT Math question?
If ((x) = 3x + 10 vand g(x) = 4x - 2, find (f - g)(x).
x^4 - 1 = A. (x+1)(x-1)(x^2+1) B. ( X+1)^2(x-1)^2 C. (X+1)^3(X-1)^1 D. (x-1)^4
GEOMETRY - NEED HELP - WILL MARK BRAINLIESTQUESTION 1An observer is 120 feet from the base of a television tower, which is 150 feet tall. Find the angle of depr
Which of the following did Gothic architecture reflect about the late Middle Ages? Waves of invasion had made civil society unstable. Monarchs had begun
which of the following is a reason that a fixed pully makes work easier
In 2016, Whiteside Catering purchased 60,000 shares of Roush Organic Foods’ common stock for $945,000. On December 31, 2016, the fair value of the Roush shares