keiladonnerson keiladonnerson
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jamie bought 4 oranges for $1.60 what was the cost per orange?

Respuesta :

GgStmm GgStmm
  • 24-04-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

1.60 dollars

.40 centers per orange

math

Answer Link
mimozamarku101 mimozamarku101
  • 24-04-2020

Answer:

you devide 1.60 by 4

the answer is 40 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is Saturn not considered a terrestrial planet? A. It is giant and made of gas. B. It has a moon. C. It has a very small atmosphere. D. It is very dense.
Emily was given a gift card for a coffee shop. Each morning, Emily uses the card to buy one cup of coffee. Each cup of coffee costs $2 and after buying 7 cups o
Juan is deciding between two cars to purchase. Car a depreciates annually at a rate of 3.5%, while car b depreciates monthly at a rate of 0.32%. Which car is th
Which statement expresses a viewpoint?
slope=1/4,y-intercept=-3
Why might a limited partnership have a greater ability to raise capital than a general partnership? A. increased access to corporate funds B. increased attract
Adjusting the accounts is the process of A. recording transactions as they occur during the period. B. subtracting expenses from revenues to measure net income.
Find the slope of the line containing the points (5,3) and (-7,2).
Which techniques does the author us to engage
Which best describes a possible negative impact of irrigation of farmland? Food can be produced in dry areas. Increased runoff can pollute bodies of water. Food