asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

LaTonya has 16 photos on her phone , and Luis has p photos in his wallet. Which algebraic expression represents the total number of photos that LaTonya and Lui
One card is drawn at random from the deck of cards shown. Which of the following probabilities is equal to one?P(even or odd)P(even and odd)P(not yellow)
What homeostatic process requires energy to move particles across the plasma membrane
In “the fish” why does the woman let the fish go
What are the values of a, b, and c in the quadratic equation 0 =1/2 x2 – 3x – 2? A. a =1/2 , b = 3, c = 2 B. a =1/2 , b = –3, c = –2 C. a =1/2 , b = 3, c = –2 D
What steps did qin shi huangdi took to unify china?
who negotiated a treaty to resolve the continuing problems with the British?
Peter is 5 ft, 11 inches tall. Paul is 176 cm tall. Who is taller?
Suppose that work hours in new zombie are 200 in year 1 and productivity is $8 per hour worked. what is new zombie's real gdp? if work hours increase to 210 in
You studied both a video analysis and text analysis of the poem "I Hear America Singing." Consider how the speaker of the poem describes America as “singing.” W