gabby12349 gabby12349
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs 100 dollars for 20 cookies. +
What is the price of one cookie?

Respuesta :

thewitt215
thewitt215 thewitt215
  • 22-04-2020
$5.00 because 100/20 is 5
Answer Link
weedmiyanerette
weedmiyanerette weedmiyanerette
  • 22-04-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

First you divide the 2 numbers you know.

100/20= 5

And if your not sure then you can multiply it.

5x20=100

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that a household's monthly water bill (in dollars) is a linear function of the amount of water the household uses (in hundreds of cubic feet, HCF). When
Write and solve a real-world word problem in which there are 3 tables for every 8 chairs.
Which sentence has an intransitive verb? A. The clerk checks his e-mail every day. B. Jordan writes poetry in his free time. C. Please come inside the house
most people would refuse to give painful electric shocks to other people.true or false?
whats 10 times the sum of half a number and 6 six is 8
As your rise upwards in the atmosphere, air pressure.
most people would refuse to give painful electric shocks to other people.true or false?
An animal's body works to maintain its body temperature at a constant level, even when the surrounding tempera? a.feedback with no set point b.negative feedbac
An unusual and sometimes farfetched implied comparison that is applied to an object scene person emotion or other natural situation is called A concerto A simil
using the map below, correctly identify the great plains region in early north america where the natives would hunt buffalo for food, clothing, and shelter. gr