abdalafernando46 abdalafernando46
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48.
How many yards did she get?
9.25 yards
10.05 yards
8.45 yards
8.25 yards

Respuesta :

treviglaslibrary
treviglaslibrary treviglaslibrary
  • 21-04-2020

Answer:

8.25 yards

Step-by-step explanation:

12.21 ÷ 1.48 = 8.25 yards

Answer Link
devinthomas909
devinthomas909 devinthomas909
  • 21-04-2020
$12.21 divided by $1.48 is 8.25 yards
Answer Link

Otras preguntas

Which puritan value most influenced the emerging neoclassical style? A. faith B. predetermination C. Simplicity D. Original Sin.
michelle has always love party dresses as she was walking down the mall she saw a dress that is $36 and the store is taking 20% off that price
By tradition, when does the presidential campaign begin? A. When a candidate is officially nominated at the national convention B. After a candidate has gained
what is the height of parallelogram with base 6.75 and area of 218.7
what did william bradford's quote "as one small candle may light a thousand, so the light here kindle hath shone unto many, yea, in some sort, to our whole nati
Why did Texas suffer see's from the war than other areas of the South?
Which statement explains this rise in the number of U.S. troops in Vietnam during the 1960s? During the 1960s, several Communist controlled nations joined the V
how did Americans react to events in Europe and Asia in the early years of World War One
What is greater? 5/8 or 4/6?
help please!?!???!!? c: What increases biodiversity? A. agricultural intensification B. The EU C. traditional farming practices D. use of chemical agents