rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

For all x, (3x + 7)² = ? A. 6x + 14 B. 6x² + 14 C. 9x² + 49 D. 9x² + 21x + 49 E. 9x² + 42x + 49 Can anyone explain how to make it step by step?
Which choice describes the translation represented by the translation rule (x,y) -->(x+4, y-1)?4 units to the right and 1 unit down1 unit to the right and 4
Over the past 50 years, the South has undergone a change from an agriculture-based economy to an industry-based economy. This change is known asA)manufacturing.
one twelfth of the circle is 30 degrees. how many radians is one twelfth of the circle
You start with a number. Double it. Square the answer. You get 400. What number did you start with?
What is 8.61 to the nearest tenth?
A right triangle has an angle that measures 34 and the adjacent side measure 17. what is the lenght of the hypotenuse to the nearset tenth? PLEASE help!
what is the difference between to and too?
The Congress has the power to declare war, it is spelled out, and is this type of a power.a. concurrent c. expressed b. implied d. inherent
P waves move through the crust at a speed of about 6.5 km/s. How far will the P wave move in five seconds?