jeremiahjenkins718 jeremiahjenkins718
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Min's mother spent $3.96 on ground coffee that costs $0.45 per ounce. How many ounces of ground coffee did she buy?

Respuesta :

dcalderon720rams dcalderon720rams
  • 21-04-2020

Answer:

8.8 ounces

Step-by-step explanation:

3.96/0.45=8.8

Answer Link
heatwavematt
heatwavematt heatwavematt
  • 21-04-2020
8.8 take 3.96 ounces and divide it by .45
Answer Link

Otras preguntas

if a jar of peanut butter cost $4.69 how much would it cost to buy $36
In poetry what is it called qhen ending sounds of words fully echo one another such as in house and mouse? a. alliteration b. exact rhyme c. eye rhyme d. person
Why might people most likely say that democracy in eastern Europe came at a price
Too much arousal in an athlete can lead to a. increased muscle tension and attention deficits, thus decreasing performance. b. decreased muscle tension and at
Why did many Arab tribes fight against the central powers during world war 1?
Which one of the following statements about a topic sentence and main idea is accurate? A. A topic sentence is found in the introduction, while a main idea is f
(4,?) is on the line 8x - 3y = -10. Find the other half o the coordinate
5x=75 what is the value of x
Which colony's founders believedl the tolerance was a great virtue?
If we were going to measure the distance between your house and the store, we should use meters centimeters kilometers millimeters