mian2k1lessica
mian2k1lessica mian2k1lessica
  • 25-07-2016
  • Mathematics
contestada

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $.65 B. $.66 C. $1.65 D. $6.55

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-07-2016
To determine the cost of 1 pound of potato, simply divide the 10-pound sack of potatoes cost by the number of pounds, 10. That is,
                               c = $6.55 / 10 = $0.655 
Thus, each pound of potatoes cost nearly $0.66. The answer is letter B. 
Answer Link

Otras preguntas

A second baseman tosses the ball to a first baseman, who catches it a the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed o 19.0 m/
How many faces edges vertices does a decagonal prism have ?
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
show by a simple experiment that diffusion becomes faster when temperature is raised
what is a closed-ended question?
The boy was penitent and _______ to the store clerk for stealing candy.a-bragged b-apologizedc-talked d-cordial
how reliable are grammar checkers?
What is the passive voice of "I went to a movie"
what event triggered world war i ?
how reliable are grammar checkers?