Emorrijs0ugust
Emorrijs0ugust Emorrijs0ugust
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce?

Respuesta :

Kunchan
Kunchan Kunchan
  • 29-07-2016
Cost of 32 oz = 6.72 
Cost of 1 ounce
6.72 / 32
0.21 dollar/ounce
Answer Link
meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the juice per ounce is the quotient obtained when the price of the 32-oz juice is divided by 32. Mathematically, that is,
                       $6.72 / 32 = $0.21
Hence, the cost of juice per ounce is $0.21.
Answer Link

Otras preguntas

The only structures that allow gas diffusion across them are the _____.
Consider the table representing an exponential function .
Can someone please help me with 2,3,4
During the colonial period in American history, the greatest number of immigrants came from A. Germany. B. France. C. the Netherlands. D. England.
one reason that the colony of New Netherland grew slowly was that
according to bismarck what did the “common man” want?
Use einstein's formula to explain the relationship between mass and energy.
If three-fifths of a class of thirty-five pupils are girls,how many are boys?
is 78° the exterior of 102° and 43°
1.A natural law of growth is of the form y= [tex]5e^{0.2x}[/tex]. Draw a graph for this law for values of x from x = -3 to x = 3. From the graph: A)Find the gra