andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

i need help on number 51.
how did the american republic react to the early labor unions
If there are 350 members of the art club, and 44% of the members were in the our club last year, how many members were in the art club last year?
A helicopter flies horizontally at 100 kmph. An observer notices that it took 20 seconds for the helicopter to fly from directly overhead to being at an angle
If you were giving a speech on illiteracy in the United States, which of the following points would you discuss last? a. literacy rates in the U.S. compared wit
Under no circumstances should a person go on a diet that calls for a level of ____ calories or less
Which type of wholesaler sells primarily to manufacturers rather than to retailers?
hi what does this mean sorry it's in Korean does this word kamsahamnida mean thank you
Use the first derivative test to determine the location of each local extremum and the value of the function at these extremums.
One of the earliest surviving photographs is a still life by daguerre, featuring: