egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

What two lessons did Jonas learn about the sun in the book the Giver?
What is the remainder when 1408 is divided by 9
a team of 10 people in the Netherlands rolled a 140lb barrel a distance of 164 miles in 24 hours.  Each person rolled the same distance. Which of the following
Blood cells have a rigid cell wall true or false and explain what would you fix to make it true
what is the main elements in a plastic cup
What developments in medieval England influenced modern democratic law?
how did capitalism fuel industrialization and economic growth
1. Solve. One point for showing the steps to solve each equation and one point for the correct solution.3m - 5 = 7m - 21 (Points : 2)2. Solve. One point for sho
If you speed up from rest to 12m/s in 3 seconds, what is your acceleration? a.) 4m b.) 4m/s/s c.) 36m d.) 36m/s
What was social Darwinism? A: the change from nation to empire through imperialism B: the idea that nations evolve and adapt to new circumstances C: the process