Answer: b. Karen only
Step-by-step explanation:
Ice cream costs $5 per gallon, and paperback novels cost $8 each. This means that the total cost of 8 gallons of ice cream and 5 paperback novels would be
(8 × 5) + (5 × 8)
= 40 + 40
= $80
If Karen has a budget of $80, Tara has a budget of $60, and Chelsea has a budget of $40 to spend on ice cream and paperback novels. It means that only Karen can afford to purchase 8 gallons of ice cream and 5 paperback novels.