rhardy6287
rhardy6287 rhardy6287
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?

Respuesta :

ejballet8 ejballet8
  • 24-03-2020

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

Answer Link
knorman363 knorman363
  • 24-03-2020

Answer:

$12.74

Step-by-step explanation:

2(4.55)=9.10

.8(4.55)=3.64

9.10+3.64=

$12.74

Answer Link

Otras preguntas

find the discriminant and determine the number of real solutions : 4x^2 + 7x - 15 = 0
*Fill in the blanks using past subjunctive 1.) Elena quería que yo ___ (invertir) en su proyecto. 2.) Le pedí a Andrés que ___(dejar) ese trabajo. 3.) En ese m
PERSUASIVE LANGUAGE: UNDERSTANDING ETHOS, PATHOS AND LOGOS
What is similar about negative growth rate and zero growth rate?
A nonconventional cash flow pattern associated with capital investment projects consists of an initial outflow followed by a series of inflows. a. True b. Fal
What is the advantage of an organizational structure that is unstructured and informal?
Los amigos quieren __________ a clases juntos. dividir existir asistir vender
HELPPPP PLEASEEEEeeeeee
In thoreau's view what is the ethical responsibility of a government to a minority population
A jar of coins contains dimes, pennies, and quarters. There are 220 pennies in the jar. There are 3 quarters for every 4 pennies, and there is 1 dime for every