Kinge145 Kinge145
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9.at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 24-03-2020

Find how much 1 box costs by dividing.

9 ÷ 5 = 1.80

Now, multiply 1.80 by 20.

1.80 × 20 = 36

Answer:

20 boxes of cookies costs $36.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-03-2020

Answer:36$

Step-by-step explanation:So what you have to do is divide 20 by 5 and you get 4.Then multiply 4 by 9 and you  answer is 36.

Answer Link

Otras preguntas

he chief reason a person becomes a supervisor is
The process of gamete formation during sexual reproduction is correctly represented by which illustration?
Poetry that uses no rhyme scheme and no set meter is called _____. rhymed verse, free verse, metric verses, blank verse,
Jane mixes 5 3/4 cups of water and 3 1/2 cups of cranberry concentrate in a jug. What is the ratio of water to cranberry concentrate in the jug?
miles is planning to spend 2/3 as many hours bicycling this week as he did last week. Is miles going to spend more hours or fewer hours bicycling this week tha
What is the independent variable- Number of dogs or number of total scoops of food
what happens in a cell during interphase ?
Setores envolvidos na guerra dos mascates
Haley read 22 pages in 16 minutes. At this rate, how many minutes would it take Haley to read a 330 page book?
What is the name of the structure that connects the two chromatids?