nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

If you can answer both it would be appreciated I'm too dumb for this
How would y – x2 = 5 be written in function notation?
Which of the following is NOT a qualification for a Senator? at least twenty-five years old at least thirty years old a resident of their represented state a ci
Which structure is involved in the reproduction of a fern plant
the harlem renaissance of the 1920s expanded the influences of african americans by
A bowl holds 6 cups of rice. If I use a measuring cup that holds 2/3 of a cup, how many times will I need to fill the measuring cup in order to fill the enti
A species of rabbit lives in a meadow where grass plants are readily available during summer months. The rabbits do not stray far from the meadow because the pl
In the pearl was there any real competition among the pearl buyers in the town of La Paz
9 is what percent of 545.8? click to select the correct answer. round answer to the nearest whole number.
Erica spent 1/3 of her money on a pack of pens 1/2 of her money on a pack of markers and 1/8 of her money on a pack of pencils what fraction of her money is lef