hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

The flowers of the bunchberry plant open with astonishing force and speed, causing the pollen grains to be ejected out of the flower in a mere 0.30 ms at an acc
Hydrochloric is added to a beaker containing a piece of zinc. As a result, zinc chloride is formed and hydrogen gas is released. This is an example of A evapor
Internal control over a​ company's assets should include the following​ policy: A. All cash payments will be made by cheque​ (except petty​ cash). B. Responsibi
How might one distinguish between butylamine and dibutylamine?
4. During the Industrial Revolution, explain what caused the population of light-colored peppered moths to decrease and the population of dark-colored peppered
This term is used to refer to a type of business organization created in the 19th century that was meant to eventually produce a monopoly. A) trust B) cartel C)
Loose associations, neologisms, perseveration, and clang associations are examples of:
What is some good information of the stamp act 1765
610 tons / hour = tons / day
Phosphoric acid is added to many popular beverages to give them a tart flavor. the formula of phosphoric acid is 1. h2po4. 2. h3po4. 3. hpo4. 4. h4po