dclischool2014 dclischool2014
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought a bag of apples for 5.60. There are 8 apples in the bag.
Show your work to calculate the unit rate and explain what your answer shows in a complete sentence.

Respuesta :

ScreamingAvocado ScreamingAvocado
  • 24-02-2020

Answer:

Each apple equals seventy cents, this shows the unit rate 1:70

Step-by-step explanation:

$5.60 ÷ 8 = $0.70

Answer Link

Otras preguntas

how did world war 1 affect Eastern European countries
what is the greatest common factor of 72 and 100
What is cyber bullying
What did Malcolm X promote as the answer to the race problem in the United States?
What are the lcm and hcf of 120, 160, 180. Plz give the orders
which of the following is not the same as 12.5 millimeters
what did Irish and Hungarian nationalists have in common
The fact that money can withstand the wear and tear that comes from being used over and over again is a measure of its portability. currency. durability. unifor
you put $3000 into an account earning interest compounded annually. after 6 years you have $4049.58. what percent interest did you earn
How long does it take for water/liquids to pass through your body?