smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
What does it mean to be a “real” American?
Just ninety sense for a bag
A side of the triangle below has been extended to form an exterior angle of 163°. Find the value of x
Which correctly combines the two sentences below using a coordinating conjunction? The scientists could see the data in front of them. There were some who still
What do all waves have in common? you can always see them They carry energy They absorb light They do not carry energy
1. PART-A The solution of the differential equation (xsin(y / x)) dx - (ysin(y/x) - x) dy = 0 is (a) cos(y/x) = 0 (b) sin(y/x) = 0 (c) cos(y/x) - log x= constan
Merit scholarships can be awarded for high gpas or test scores, honors recognition, leadership roles and _____.
(4)/(3)(-9x+12)-x=-?x-9 find one real solution
because of their reputations and acknowledged expertise, competent firms usually do not voluntarily provide written and detailed explanations of the procedures