Haiiiiiii
Haiiiiiii Haiiiiiii
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then Soda B.

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 24-02-2020

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

Answer Link

Otras preguntas

Give me a catchy slogan for "Talc" That's the mineral i got for my science project. Please keep it clean.
Kira is trying to drink more water and juice each day. The difference in the amount of water in a jug and the amount of juice in the bottle she is drinking from
Use an are model to find the product of 24x21
cite as principais características do absolutismo francês
The salinity in salt marshes can vary throughout the day because _______. a. river flow changes throughout the day b. the amount of salt water in a marsh depend
write standard form expanded form and word form for 67892345
What facts account for the differences between paine's and Henry works?
is the inequality sometimes, always, or never true? (1 point) -2(2x + 9) > -4x + 9
8 divided by 453 long divison
1/2 (6× + 18 ) = 1/3 (9x + 27)