le8Nu9rAColl
le8Nu9rAColl le8Nu9rAColl
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below, 
                        ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)   
Solving for x gives x = 20.16. Therefore,  4 gallons of organic milk costs $20.16. 
Answer Link
itssgpanda
itssgpanda itssgpanda
  • 15-10-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of the expression 5³√-27+4√25
Given: KG ∥EV , mGV =50° m∠EKG=96°Find: m∠ENK, m∠KEG
Why is race considered a "social construct"?
An object with a mass of 120 kilograms is moving at a velocity of 60 m/s. What is its momentum? A. 2 kg-m/s B. 0.5 kg-m/s C. 7,200 kg-m/s D. 3,60
I need help on this .... will reward brainliest
HELP ASAP!! GIVING BRAINLIEST!
Do you rectangular floor of a classroom is 36 feet length and 32 feet in width. They scale drawing of the Florida has a length of 9 inches. What is the area s
Cavalieri’s principle states that two solids with equal heights and cross sectional volumes at every level have equal areas True or false
Identify the specific process by which the clavicle develops.
why did the U.S. want to end wwII as quickly as possible