TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

Give four reasons for the Incidence of disturbance​
C. Argument: The reason the Nile's effect on was significant was because BQ Project (first area)
Yesterday, December 7th, 1941-a date which will live in my- the United States of America was suddenly and berately attacked by naval and air forces of the Empi
Tecto sor frentice Hal delamah.com B:ok marks On eLo gin A Desmos | Graphing. Solve System of Equations from Context Sep 21, 5:21:12 AM Gavin works as a salespe
she has been to america.(into where-question).​
Which text best completes the sentence? 1) Preston's food blog has recently hadmore views than any food blog 2) more views than his favorite celebrity chef 3)mo
Using the ratio 49N:5kg calculate the force needed to lift an object that is 365 kg​
Please just answer no calculations .
How does the author of "We Live on Planet A: Young People Rally for Their Rights" illustrate the idea that changes have been enacted to help young people unders
What 2 events in nature can hinder plants making carbohydrates Explain your answer