neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

upper limit of 40 to 50
Please answer this correctly
When a child uses the word “cat” to refer to the family cat but not any other cats, __________ occurs. A. underextension B.overextension C.telegraphic speech D.
What is the factored form of 27a6+8g12?
Which of these is a function of estrogen in reproduction?O A. Producing the endocrine system and hormonesB. Producing and maturing spermO c. Promoting the devel
What are the advantages and disadvantages of screen time ?
Are worm holes a real phenomenon?
esta es solo una pregunta simple ... ¿cómo se llama un 'kiss' en español?
Two statements are given-one labeled Assertion (A) and the other labeled Reason(R). Select the correct answer to these questions from the codes (i), (ii), (iii)
HELP PLEASE!!! The data set below shows the number of cars parked in the restaurant parking lot during the lunch hour each day for two weeks: 8 7 14 10 13 27 11