Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a. $1.00 c. $4.00 b. $16.00 d. $2.00

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

$2.00

1/4*4.00=2.00 the answer is 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Power is the rate at which energy is?
If you were an astronaut on the Moon, what would you experience? What would you see from your perspective?
What is45 divide by 855
Calculate The liabilities of a business having assets of 26,000 and in which the owner's equity is 18,000
Use the distributive property to rewrite the expression –2(6 – x) without parentheses.
Catherine and matt are a north american couple with two children. which attitude is most likely suit their parenting style?
Explain why the type of energy is different for photosynthesis and respiration.
What is the coefficient of the term 6x/7 a)6/7 b) 6 c) 6x d) 6xy
how can we change the world A plant more plants? B built more houses? C mack more food? D do nothing?
Why is Europe called “the peninsula of peninsulas”? What is a peninsula?