Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate turtles cost $4 at the grocery store use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of chocolate turtles

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the answer is =2cause 1/4*4

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most closely related to the specific heat of a substance? a. its temperature b. its melting point c. its amount of heat transferred
when you sit indoors near a window on a sunny day your skin gets warm how does this happen? F. The Suns energy reaches your skin as radiation. G. Heat from the
A newspaper editor who wrote a column stating it was immoral for the United States to be involved in a war could be convicted of violating which of the followin
Leon is catering a luncheon. He is only supplying the food. What kind of catering service is he providing?
why tracing paper work well for patterns
A group of mosquitoes which carry malarial parasitic
How many moles of water, H2O, contain 2.0×10^22 molecules of water?
Secular Renaissance music held _____ to sacred Renaissance music.
graph the equation 5y-3x=-15
A __________ is when you take money out of the bank. a. Deposit b. Transfer c. Branch d. Withdrawal