emily368321
emily368321 emily368321
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Donuts at the store are $0.60 each or $5.88 for a dozen. What is the difference in the unit rates

Respuesta :

Lost03 Lost03
  • 22-01-2020

Step-by-step explanation:

Unit rate means one, if you buy 1 donuts you pay $0.60 for it, if you buy 12 you pay 5.88÷12=$0.49 per donut. The difference between them is 0.60-0.49=$0.11

Answer Link

Otras preguntas

Tiny holes in the shell of a reptile’s egg allow the embryo to get rid of a waste gas called glucose.
These factors limit the ability to attach files to e-mail messages. location of sender recipient's ability to open file size of file type of operating system u
Which of the following states appropriate units for the volume of a cylinder? A.) cubic square centimeters B.) square centimeters C.) cubic centimeters D.) cen
Give two reasons why a 100% yield is not obtained in actual chemical manufacturing process.
What is the mass in amu of a carbon-12 atom?
What is the least amount of sap any one tree produced
how do i do this question y=-1/2x-2 i am suppoted to graph it
Plz Help I’ll mark brainliest
Find the length of the diagonal of a square with perimeter of 24
HELP!!! What does the map suggest about how the TVA helped american workers during the great depression?