the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Roxiand Jan constructed a scale model of a swing set. The height of the actual swing set is 10 feet tall and 15 feet long and 8.5 feet wide. Roxi crafts a swing
I need some assistance
Ras and his family went out for a nice meal. The cost of the mean was 40$. They decide to leave a 1/5 tip. What is the total cost of the meal including the tip
Fish, their predators and the water, sunlight, and plants that they rely on would be considered a(n):
Completa la oración con la opción correcta. La palabra diario es un sinónimo de
How do we control our heart rate and blood pressure at rest and during exercise?
How do you solve? Show your work. -14 - 6x = x + 7
Answer the question below plz, I'll give the brainiest
Are You Tired. We Need To Know. Tell. Us. Our. Answers.
I need help plz plz