klance4life123 klance4life123
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/

Respuesta :

rr08152006
rr08152006 rr08152006
  • 25-11-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-11-2019

PLEASE MARK BRAINLIEST!

Answer:

$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints

What does 12 ÷ 3 = ?

                  12 ÷ 3 = 4

So each pint is $4. The price per pint is $4.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

1) In a soccer game, the Eagles scored 7 points more than the Cougars. If the Cougars had scored 3 times as many points, they would have scored 3 points more th
Usa la forma apropiada de los verbos -ar 1. Sandra_____ (escuchar) música hispana todos los fines de semana.
One third divided by two and 1/2
A recipe that makes 18 cookies calls for 3/4cup of sugar how much sugar is needed to make 2 dozen cookies using this recipe
Same and Different 18+(-4)=? -5+(-18)=? 9+(-18)=? -18+18= please help me with the answers!!! thanks
Kim’s age is twice that of her sister. When you add Kim’s age to her sisters age you get 42. How ils is each sister Write an equation that represents the sit
If r= 37 find the values of p, q, s
1/9 x 5/4 Please make a fraction!
What contains the clouds and gases
i need to know this problem