azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

Matt and Anita have been hired as entry-level underwriters in an insurance company. Which law ensures they will be paid the same salary?
what is the difference of the complex numbers below (-2+5i)-(9+3i)​
Why does APA formatting matter in education? What are the benefits of APA formatting? How can you ensure that you are demonstrating proper use of APA formatting
The law that states rock layers closest to the surface are the newest or youngest rock is _____.
George is working on a project on the process of a positive feedback mechanism. Which example should he use? A. controlling blood glucose B. release of oxytoc
What is an implication?
Tim has just jumped out of an airplane. The force of gravity pulls him downward, while air resistance pushes him upward. What is the net force acting on Tim?
How is light energy different from both sound and heat energy?
What’s a substance made up of two or more elements
what does the man in the black suit represent ?