Makayla wants to buy a carton of juice. She could buy a 48-ounce container for $2.88 or a 64-ounce container for $3.52. What is the cost per ounce of the juice in the 48-ounce container?

Respuesta :

Answer:

.06 per ounce

Step-by-step explanation:

2.88/48= .06