emiliamancilla70
emiliamancilla70 emiliamancilla70
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.30 per pound. Which
equation best representhe y, total cost of x
pounds of apples?​

Respuesta :

InvictusPain4777
InvictusPain4777 InvictusPain4777
  • 23-10-2019

Answer: The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation: x = pounds of apples and y = total cost

Let's say you bought 2 pounds of apples. The equation would be 1.30(2) = $2.60. Makes sense?

Answer Link
MyBrainIsThinking
MyBrainIsThinking MyBrainIsThinking
  • 28-04-2021

Answer:

The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation:

Cause I'm built different.

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of EC (click for picture)
ok this is needed because ya know homework, go in order pleaseeeeee tyy
Choose the BEST paraphrase of this text: Huckleberry Finn is a fictional character in the book, The Adventures of Huckleberry Finn, published in 1884. It was
If (x+1, 4) = (5, y-1), then what is the value of x and y?​
What is (f⋅g)(x)? f(x)=x2−2x+3 g(x)=x3−4 Enter your answer, in standard form, in the box. (f⋅g)(x)=
Please answer, I can't get help anywhere else. brainliest ¿Qué tiempo hace? Briefly describe the typical weather for the following seasons by completing the s
Hi boys can u help me? Will mark Brainliest!!!Type the correct answer in the box.Write the standard form of the quadratic equation modeled by the points shown
5/6÷3/4 in simplest form
Classify each function as even, odd, or neither even nor odd.Drag the choices into the boxes to correctly complete the table.Even --- O
Which letter on the map is labeling the United States? A) A B) B C) C D) D