alexalovesdogs3828 alexalovesdogs3828
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Liliana brought 5 pounds 7 ounces of apples to make candy apples. Apples cost 13 cents per ounce. How much did sarah mom spend on apples. Express your answer in dollars

Respuesta :

WaywardDelaney WaywardDelaney
  • 28-10-2019

Answer:

11.31 $

Step-by-step explanation:

Given in question that

total apple brought to make candy apples = 5 pounds 7 ounce

since 1 pound = 16 ounce

so,    5 pounds = 5 x 16 = 80 ounces

therefore total apple brought = 80 + 7 =87 ounces

again,

cost of 1 ounce = 13 cents

so,  cost of 87 ounces = 13 x 87 = 1131 cents

now,

we know that 1 cent =  0.01 dollar

so,                   1131 cents = 0.01 x 1131 = 11.31 $

Answer Link

Otras preguntas

when does lactic acid fermentation take place in human cells?
The organelles that produce proteins used within the cell are the _____. mitochondria lysosomes ribosomes centrioles
Nine families went on a picnic. Each family had carried a cake for the picnic. 2/3 of each cake was eaten. Find out how much cake was eaten in all.?
The Industrial Revolution has been described as a mixed blessing. Do you agree or disagree? Support your answer with text references.
Explain the relationship between individual and market demand
one of the unexpected drawback of starting your own business is
Why is 40 days so important?
Identify the volume of the composite figure rounded to the nearest tenth.
The problem that had no name centered upon: (Points : 1) the Cold War. the housewife. the African American. the veteran.
The problem that had no name centered upon: (Points : 1) the Cold War. the housewife. the African American. the veteran.