essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

When you take the exit ramp off the expressway and merge onto the next road, you see yellow lines dividing the roadway. What do the yellow lines tell you about
the molecules produced ehen starch is digested
what is the nth term to: 1,13,33,61,97,141
Which organelle produces sugars while releasing oxygen, and in which cell could it be found?
What is 4/14 simplified
what was the impact of morses telegraph on communication
What is the lowest common factor of 240 and 1500
What is the highest common factor of 240 and 1500
The democracy of Greek city-states was a limited democracy since no women or slaves could vote. True False
what were the main characteristics of the renaissance?